Lista elevilor admisi in anul scolar 2020-2021 – sectiunea muzica

anul școlar 2020-2021

Testul de aptitudini pentru admitere în anul școlar 2020-2021

Secția Muzică Instrumentală

Școala Gimnazială de Arte Nr.3 organizează în perioada septembrie 2020 testul de aptitudini pentru admiterea în anul școlar 2020-2021 la Secția Muzică Instrumentală, instrumentele: pian, vioară, violă, violoncel, chitară, harpă, percuție, oboi, flaut, clarinet, fagot, trompetă.

Testul se adresează elevilor care vor fi în anul școlar 2020-2021 din ciclul primar și gimnazial și constă în evaluarea aptitudinilor muzicale ale elevilor în cadrul următoarelor probe:

1. auz,

2. memorie,

3. ritm,

4. reproducerea unei piese vocale cu versuri la alegerea candidatului.

Admiterea la pian se face de la clasa a I-a. Elevii din clasele a II-a sau mai mari înscriși la pian vor susține probă de diferență ce constă în interpretarea a două piese la nivelul clasei. Elevii de clasa a III-a sau mai mari înscriși la vioară vor susține probă de diferență ce constă în interpretarea a două piese la nivelul clasei.

Elevii care cântă deja la un instrument pot interpreta una sau două piese instrumentale.

Comisia de examen este formată din cadre didactice ale școlii.

Acte necesare:

1. Cerere de înscriere (formularul se găsește pe website-ul școlii și la secretariatul școlii);

2. Copie a certificatului de naștere al elevului/elevei;

3. Declarație pe propria răspundere (model de declarație se găsește pe website-ul școlii și la secretariatul școlii);

4. Declarație COVID 19 (model de declarație se găsește pe website-ul școlii și la secretariatul școlii).

Fisa de inscriere muzica  Declaratia propria raspundere  Declaratie COVID

Calendar:

· 01-07 septembrie 2020 înscrierea candidaților online: depunerea documentelor scanate pe adresa de email: admitere@arte3.ro sau, în cazuri excepționale, depunerea documentelor la secretariatul școlii

· 07 septembrie afișarea ordinii intrării pe website și la avizierul exterior

· 08, 09 septembrie desfășurarea probelor

· 11 septembrie afișarea rezultatelor pe website-ul școlii și la avizierul exterior

Probele sunt practice, nu se admit contestații!