Testul de aptitudini pentru admiterea elevilor în anul școlar 2021-2022

Secția Arte Plastice clasele V-VIII

Școala Gimnazială de Arte Nr.3 organizează în perioada iunie 2021 testul de aptitudini pentru admiterea în anul școlar 2021-2022 la Secția Arte Plastice, disciplinele de studiu: pictură, desen, modelaj.

Testul se adresează elevilor din ciclul gimnazial în anul școlar 2021-2022 și constă în evaluarea portofoliului cu lucrări artistice.

Portofoliul de lucrări, va fi format din 3-6 lucrări reprezentative (desen, pictură, modelaj) realizate de elevul candidat, având dimensiunile A4 sau A3, în tehnici diferite, conținutul poate fi: compoziții cu personaje, portrete, studii după natură statică, peisaje, compoziții decorative sau obiecte  (se vor atașa fotografii).

Criterii de evaluare a portofoliului:

  • Creativitatea în domeniul plastic
  • Redarea expresivă a formelor
  • Compunerea echilibrată
  • Expresivitate și simț cromatic
  • Abordarea originală a temelor

            Comisia de examen este formată din cadre didactice ale școlii. Nu se admit contestații!

Acte necesare:
  1. Fișa de înscriere (formularul se poate descarca de AICI sau ridica de la secretariatul școlii);
  2. Copie a certificatului de naștere al elevului/elevei;
  3. Portofoliu scanat în format PDF sau depus la secretariatul școlii împreună cu celelalte documente.

Calendar:

  • 02-22 iunie 2021 înscrierea candidaților online: depunerea documentelor scanate pe adresa de email: admitere@arte3.ro sau, în cazuri excepționale, depunerea documentelor la secretariatul școlii luni-vineri între orele 9:00-16:00
  • 23 iunie afișarea rezultatelor pe website-ul școlii și la avizierul exterior

 

http://www.arte3.ro