În dezbatere publică, proiectul Metodologiei privind acreditarea și evaluarea periodică a școlilor doctorale

No Comments
16 Oct 2016

Ministerul Educației Naționale și Cercetării Științifice lansează în dezbatere publică proiectul de Metodologie privind acreditarea și evaluarea periodică a școlilor doctorale. Metodologia este structurată pe trei mari domenii – capacitate instituțională, eficacitate educațională și management al calității – din care derivă criteriile și indicatorii de performanță.

Consultarea publică se va derula timp de 10 zile (16-26 octombrie), obiectivul său fiind adoptarea celei mai bune variante pe baza propunerilor, observațiilor și sugestiilor primite în această perioadă. Acestea pot fi trimise pe adresa de email a doamnei Anca Prisăcariu, consilier al ministrului Educației pentru învățământ superior: anca.prisacariu@edu.gov.ro.

Menționăm că Metodologia va sta la baza procesului de acreditare și evaluare periodică a școlilor doctorale din România, pe care Ministerul Educației îl va iniția în această toamnă.

BIROUL DE COMUNICARE

Etichete: 
Categorie: 
Categories: Fără categorie

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

seventeen − 15 =